Menu Close

Kako poticati razvoj fine motorike kod kuće

Baš kao što gruba motorika, koja zahtijeva koordinaciju velikih mišićnih skupina kao što su oni u rukama i nogama omogućuje vašem predškolskom djetetu obavljanje važnih svakodnevnih zadataka kao što je ustajanje iz kreveta i sjedanje na kahlicu, fina motorika omogućuje veću neovisnost u manjim, ali jednako značajnim zadacima kao što su otvaranje vrata, otkopčavanje, pranje zuba i ruku te korištenje vilicom. Osim samostalnosti fina motorika važna je i za akademski uspjeh, koordinaciju i preciznost, govorno-jezični razvoj te razvoj mozga.

U kombinaciji s povećanom koordinacijom oko-ruka, fino-motoričke vještine otvaraju nova vrata istraživanju, učenju i kreativnom izražavanju.

Zapravo, istraživanje pokazuje da je naglasak na čisto intelektualnim aktivnostima, poput pamćenja slova i brojeva, na primjer, daleko manje koristan u predškolskom razdoblju od aktivnosti koje potiču fino-motoričke sposobnosti i okulo-motornu koordinaciju. Te finomotoričke vještine zapravo postavljaju temelj za akademsko učenje u kasnijim godinama.

Da bi naučilo crtati ili pisati, na primjer, djetetova ruka mora biti dovoljno snažna i koordinirana da može mirno držati olovku dulje vrijeme. Kako bi sudjelovali u školskim sportovima, igrama i projektima, spretnost i koordinacija moraju biti na određenoj razini.

U posljednje vrijeme svjedoci smo sve veće ekranizacije ali i prevlasti digitalnih medija koji imaju za posljedicu slabije korištenje mišića šake što za posljedicu ima slabiju samostalnost u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, nepravilno držanje olovke te kasnije s polaskom u školu, probleme s pisanjem.

Boraveći u kolektivu djeca su dio zajednice i često su svjesni što njihovi vršnjaci mogu učiniti. Suočeni s izazovom koji im predstavlja sustavnu poteškoću djeca su sklona imati lošiju sliku o sebi, te se povlačiti iz onih aktivnosti za koje su svjesni da im ne idu od ruke.Kako bismo poticali razvoj fine motorike, u našem radu provodimo niz aktivnosti koje potiču upravo to ali su ujedno i priprema za razvoj grafomotorike, sve većeg problema današnje djece.

O grafomotorici se najviše govori u periodu pred polazak u školu, ali te se vještine razvijaju od najranije dobi. Ukoliko s ovakvim aktivnostima krenete na vrijeme veća je vjerojatnost da će dijete imati dobro razvijenu grafomotoriku. Ona se razvija u svakodnevnim aktivnostima za koje nismo niti svjesni da su povezane s pisanjem i upravo je zato od neprocjenjive važnosti da pustimo i potičemo dijete da napravi sve ono želi i može učiniti samo.

Najbolji način da pomognete u promicanju vještina vezanih uz ruke jest da svom djetetu pružite širok raspon materijala kojima može manipulirati onako kako njihova mašta nalaže. Dobar izbor uključuje kocke, glinu ili drugi materijal za modeliranje, jednostavne forme za šivanje, bojice, flomastere i tempere ili vodene boje.

U nastavku donosim neke od prijedloga kako s djecom kod kuće na zabavan način poticati razvoj fine motorike:

Rezanje škarama

Za početak naučite dijete kako pravilno držati škare. Budite uz njega dok ne savlada ovu aktivnost. Pustite ga da manipulira škarama i reže papir nasumično. Kako dijete bude usavršavalo ovu vještinu i što je starije možete mu otežati aktivnost i dakako učiniti ju zanimljivijom, jer znamo da djeca vole izazove i kada se moraju potruditi oko nečega.  Slijedeći različite uzorke, djeca uče manipulirati škarama kako bi rezala po linijama i krivuljama, što je fantastična i teška finomotorička vještina za predškolarce.

Rastresiti materijal

Rastresiti materijal igra važnu ulogu u igri i razvoju djece predškolske dobi jer osim što potiče razvoj fine motorike djeluje i na kreativnost i senzornu igru. Koristite pijesak, rižu, puru, griz, kukuruz, perlice ili slično za  prelijevanje, mjerenje, crtanje prstima… materijal stavite u kutije kako biste osigurali da se ne rasipa više nego je to potrebno, dodajte žlice, mjerice, grabilice te kutije ili posude za prelijevanje. Na taj način kod djece se razvija fina motorika i koordinacija oko-ruka, dobivaju bogato senzorno iskustvo, razvija se koncentracija i pažnja.

Pincetarenje

Pincetarenje  podrazumijeva hvatanje sitnih predmeta vrhovima palca i kažiprsta. Ono priprema ruku za crtanje i pisanje, pomaže u samostalnosti, poboljšava preciznost u svakodnevnim aktivnostima i također razvija koordinaciju oko-ruka.

Poticanje fine motorike može biti zabavno i obogaćujuće iskustvo za vaše dijete. Osim što ćete s ovim aktivnostima pomoći djeci u vježbanju i usavršavanju pokreta šake, kroz ove praktične i zanimljive aktivnosti ćete se zabaviti s djetetom i provesti zajedno kvalitetno vrijeme.

Najbolja stvar je što vam za ove aktivnosti ne treba nikakva kupovina, vjerojatno sve već imate kod kuće, a izreka kaže: „Ukoliko želite da vam djeca postanu dobri ljudi potrošite na njih duplo više vremena i duplo manje novca”.

Marija  Oluić, odgojitelj mentor
DV „Vukovar I”

Povezane vijesti